Mały Książę

 

Tematy poruszane w utworze stanowią niezwykle wartościową mapę postępowania i postrzegania świata również, a może nawet przede wszystkim, dla widzów dorosłych. Na tym polega jego wyjątkowość. To okazja do łączenia pokoleń. Przepełniona magią wędrówka Małego Księcia to doskonała okazja dla dzieci i rodziców do spędzenia wspólnie czasu, do odbycia podróży nie tylko w zakątki wszechświata, ale i w głąb ludzkiego serca. Dzieciom pozwala dotknąć istotnych kwestii, o których trudno im porozmawiać z dorosłymi – dorastania, przemijania, przyjaźni, samotności, miłości. Dorosłym, często przytłoczonym codziennymi obowiązkami i rutyną, przypomina o wartościach najistotniejszych i daje szansę ponownego spojrzenia na świat oczami drzemiącego w nich dziecka.

Spektakl nasz jest również odpowiedzią na rzeczywistość w której przyszło nam żyć. Mamy przekonanie, że nie można zostać obojętnym na sytuację, która dzieje się u naszych sąsiadów. Masowe opuszczanie domów rodzinnych, szukanie schronienia, bliskości, bezpieczeństwa. Tęsknota za domem. Poszukiwanie drugiego człowieka, przyjaciela. Potrzeba prawdziwej i najpiękniejszej w swojej prostocie relacji. Te wszystkie tematy poruszamy w naszym spektaklu, również poprzez przeniesienie akcji z podróży po planetach do podróży poprzez charaktery ludzi obecnych w przestrzeni dworca.

Dworzec mieni się tu jako zbiór nas wszystkich, jako przekrój przez postawy ludzi, przez społeczeństwo. Można tu odnaleźć przyjaciela i zrozumieć siebie. Dzięki takiemu zabiegowi i funkcjonowaniu w przestrzeni ascetycznej, ubogiej, kładziemy nacisk na wnętrze postaci, mądrość i piękno wypowiadanych słów. Historia małego chłopca poszukującego ludzi i możliwości powrotu do domu nabiera wielkiego znaczenia, odpowiada na potrzeby dnia dzisiejszego i staje się wybitnie współczesna. Nie oznacza to jednak, że zabraknie magicznych obrazów, zabawy i radości. To opowieść o chłopcu, który istnieje w każdym z nas, pełna poezji i mądrych refleksji. Historia przybysza z malutkiej planety, który swobodnie przekracza granice między światem realnym, a sferą niezwykłości. Mały Książę przypomina o tym, że „[...]wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle, że tylko nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają.”Dlatego uważamy, że wybór przez nas tego właśnie utworu będzie idealnym rozpoczęciem naszej działalności teatralnej.

Misją Teatru KAMBAK, jako teatru integracyjnego, jest łączenie ludzi, zapraszanie do bycia razem, łączenie różnych środowisk i szukanie tematów ważnych, z którymi każdy będzie mógł się identyfikować. Każdy z nas jest jak Mały Książę poszukujący bliskości i prawdy. Każdy z nas czasem musi się zagubić aby na nowo odnaleźć siebie.