„WSPÓLNE TORY”
Z ogromną przyjemnością witamy Państwa i cieszymy się, że są Państwo z nami podczas trwania wyjątkowej kampanii promującej twórczość artystów z niepełnosprawnościami z Dolnego Śląska.
Kampania jest prowadzona przez Fundację KAMBAK. Tworzą ją ludzie, dla których teatr oraz ogólnopojęty artyzm jest nieodłącznym elementem życia. Tworzą ją aktorzy, scenografowie, wokaliści, kostiumolodzy, choreografowie, muzycy, pedagodzy, mistrzowie od projektów. Od wielu lat pracujemy wspólnie z artystami z niepełnosprawnościami. Razem tworzymy Teatr KAMBAK. Przez te wszystkie lata przekonaliśmy się nie raz o wybitnych umiejętnościach, wrażliwości i profesjonalizmie artystów z niepełnoprawnościami. Każde ich wejście na scenę, każda partia wokalna, każde zadanie, którego się podejmą jest wykonywane z największą pasją, profesjonalizmem i starannością, jest wypełnione prawdą i głębokimi przeżyciami. Nie poddają się nigdy i zawsze osiągają niespotykaną jakość artystyczną. Niestety przez te wszystkie lata przekonaliśmy się również jak bardzo ich twórczość jest niedoceniana i nieuważana, czasem wręcz lekceważona. Pragnęlibyśmy aby twórcza praca artystów z niepełnoprawnościami została wreszcie dostrzeżona przez szeroko pojęte grono odbiorców, którzy dzięki temu będą mogli dowiedzieć się o tak ważnych osobach i ich wyjątkowych umiejętnościach. Dlatego też postanowiliśmy napisać projekt kampanii promocyjnej, która pozwoli oddać głos artystom. Głos niezwykle istotny dla całego społeczeństwa, głos mocny, głos, który zostanie w końcu usłyszany. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasz projekt został przyjęty i dzięki temu możemy spełniać marzenia a rzeczywistość naprowadzić na nowe, wspólne tory.
Celem kampanii jest pokazanie, że twórczość artystyczna, czy szerzej kultura uprawiana przez artystów z niepełnosprawnościami jest równie godna uwagi, poruszająca emocje jak kultura tworzona przez osoby pełnosprawne. Kampania przyczyni się do integracji osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem większościowym i tym samym będzie przeciwdziałać ich dyskryminacji. Chcemy walczyć z niesprawiedliwymi stereotypami, pokazując prawdę i fakty. Kolejnym celem kampanii jest wzrost świadomości mieszkańców Dolnego Śląska na temat twórczych możliwości osób z niepełnosprawnościami i sposobów ich funkcjonowania w życiu kulturalnym i społecznym naszego regionu. Pomysł na kampanię wyrósł z doświadczeń i rozmów z twórcami- artystami z niepełnosprawnościami, które w ramach tego projektu chcemy pokazać światu.
Artyści których zaprosiliśmy do kampanii na co dzień występują na scenie lub tworzą prace w swych pracowniach, posiadają uznany w Polsce i na świecie dorobek, występowały na rozmaitych festiwalach i przeglądach, są mieszkańcami Dolnego Śląska.
Pragniemy przekazać światu, że każdy ma prawo być twórcą i rozwijać swoje pasje i umiejętności, niezależnie od dysfunkcji, z którą przyszło mu funkcjonować, niezależnie od sytuacji życiowej, w której się znajduje. Artystą człowiek się rodzi i jego dusza szybuje wysoko, wypełnia się uczuciem i emocjami, którymi chce się z nami wszystkimi dzielić. Otwórzmy swoje serca i duszę, zdejmijmy klapki z oczu i zobaczmy te diamenty, które często pozostają w cieniu.
Razem możemy sprawić, że nastąpi przełom w postrzeganiu i docenianiu pracy artystów z niepełnosprawnościami, których jest tak wielu w całej Polsce. Nie pozwólmy żeby byli niesłyszalni i niewidzialni. Głęboko wierzymy, że ta kampania jest początkiem wielkich i pięknych zmian.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – PFRON otrzymanych od Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego