"400 stopni do obłędu" -

 

"400 Stopni do obłędu" to przedstawienie oparte na noweli "Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Opowiada o miłości, poświęceniu, samotności i sensie życia. Głównym problemem, poruszonym w spektaklu jest samotność. Dotyka ona wielu z nas i niesie ze sobą bardzo duże konsekwencje. Często bardzo doświadcza osoby z niepełnosprawnościami, które odizolowane od społeczeństwa cierpią niezauważalne.

Oś spektaklu skoncentrowana jest na emocjach głównego bohatera - Skawińskiego. Wieczna tułaczka doprowadza go tylko do jednego pragnienia - stabilizacji, którą ma nadzieję odnaleźć w latarni morskiej. Niestety chwilowa radość nie trwa długo. W swojej samotni zaczyna coraz bardziej oddalać się od społeczeństwa, traci kontakt z ludźmi, zapomina kim jest, pogrąża się w odrętwieniu, zapada w stan półczuwania - pół snu, pół śmierci. Jest bliski obłędu.

Spotykamy się na małej wyspie odizolowanej tylko pozornie od innych ludzi. Bowiem często ta granica jest tylko pozorna. Często nie widzimy, po prostu, że ktoś jest obok. Widzowie stają się mieszkańcami Panamy i wspólnie przeżywają historię latarnika i jego przyjaciół. Tworzą wspólnotę zarówno w momentach szczęścia jak i izolacji. Żyjemy w świecie, w którym codziennie wielu z nas mierzy się z poczuciem braku sensu naszej egzystencji. Samotność ma bowiem wiele twarzy ale każda z nich bywa bardzo niebezpieczna. W każdej może dzielić nas tylko krok od obłędu.

Scenariusz i reżyseria: Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz

Asystent reżysera: Alicja Idasiak

Scenografia i kostiumy: Karolina Koniecka

Muzyka: Kamila Salach

Realizacja świateł i dźwięku, projekcje: Rafał Wortolec

 

Występują:

Latarnik: Maciej Mazurkiewicz

Mr Izaak Falconbridge/Ksiądz/Marynarz1: Radosław Wojtas

Johns/Marynarz 2: Andrzej Kusiak

Pierwiastek żeński: Alicja Idasiak

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
www.wroclaw.pl

Image
Image

Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”

Image